10 фактів про боротьбу з хабарами

10 фактів про боротьбу з хабарамиТрадиція отримувати незаконну винагороду за виконання чиновниками своїх посадових обов\’язків (тобто хабара) йде корінням в систему \”годівлі\”, через яку пройшли практично всі країни. Оскільки намісники государя не отримували тоді платню з казни, весь термін служби їм платило населення регіону.

10 місце: \”Годівля\” чиновників на Русі була офіційно скасована лише у 1556 році при Івані Грозному. Він же ввів страту, правда, тільки за надмірність у хабарі.

9 місце: При Петрові I отримання хабара в будь-якій формі стало вважатися злочином, так як чиновникам почали платити фіксовану зарплату. Був викритий у корупції і повішений сибірський губернатор Гагарін, а Меньшиков дивом уникнув заслання в Сибір, коли з\’ясувалося, що він брав хабарі за надання вигідних військових підрядів.

8 місце: Катерина II в ході діяла м\’якше. Вона заборонила хабара, але хабарників не страчували. Їх імена оголошувалися для загального ознайомлення.

7 місце: У Фінляндії за хабар можуть дати до 2 років позбавлення волі. Крім того, чиновнику потім можуть заборонити обіймати певні посади.

6 місце: У Німеччині хабарників карають штрафами і позбавленням волі на строк до 3 років. Значно суворіше караються ті ж дії, вчинені суддею або третейським суддею, вони тягнуть за собою позбавлення волі на строк до 10 років.

5 місце: У Франції за хабар керівники та працівники промислових та комерційних підприємств можуть отримати до 7 років, а посадові особи – до 10 років. Це покарання подвоюється, якщо дії злочинця мали якісь наслідки.

4 місце: В Італії за хабарі теоретично дають від 4 до 12 років.

3 місце: Законодавство США передбачає покарання у вигляді штрафу, сума якого обчислюється потрійним розміром хабара, або позбавленням волі до 15 років. Те й інше покарання можуть бути об\’єднані за рішенням суду.

2 місце: У Великобританії діє цілих два закони про хабарі. Хабарник присуджується до тюремного ув\’язнення або сплати вартості хабара. Додатково він позбавляється права бути обраним або призначеним на будь-яку публічну посаду строком на сім років. У разі повторного засудження винний може бути засуджений до позбавлення службових прав назавжди, а також до позбавлення права на хоч якусь компенсацію або пенсію.

1 місце: Найбільш жорстке покарання за хабар існує в сучасних комуністичних державах – на Кубі і в Китаї. Там за хабарі передбачена страта. І, якщо на Кубі чинності національних традицій і характеру, на хабарі часто дивляться крізь пальці, то в Китаї з 2000 року за хабарництво було розстріляно 10 тисяч чиновників.