2019 – рік виборів у Молдові, Україні та Румунії – нові сподівання та очікування

Цікаво зійшлися політичні зірки у 2019 році: у лютому – вибори до Парламенту Молдови, у березні – Президентські вибори в Україні, восени – Парламентські вибори в Румунії. Різні нумерологи, напевно б, побачили тут якісь вищі знаки, але політологи прогнозують лише зміни у зовнішній політиці країн пострадянського трикутника. Саме цьому була присвячена міжнародна конференція «Електоральні процеси в посттоталітарних країнах як цивілізаційний вибір: QUO VADIS?», яка відбулась в Чернівцях 16 лютого цього року.

Головним лейтмотивом заходу звучала можливість звільнення від соціалістичного минулого та, наразі, від російського впливу на електоральні процеси у цих країнах. Список та кількість гостей наштовхували на думку, що нарешті будуть розкриті механізми впливу північного сусіда на колишніх сателітів. Одночасно запрошені фахівці запропонують шляхи та способи протидії російській експансії. В цілому, так воно і вийшло, але в кулуарних розмовах гості з Румунії та Молдови визнавали, що Росія – дуже потужний гравець у геополітиці. Без підтримки лідерів західних країн нашому трикутнику важко ефективно протидіяти, в першу чергу, російським грошам, які зваблюють багатьох у Європі та США.

Так, відомий румунський політолог, головний редактор наукового журналу «Геополітика» Васіле Сіміляну висловлюється про те, що одним з дієвих механізмів втручання Кремля у Парламентські вибори в Молдові буде робота з молдовськими трудовими мігрантами. Справа в тому, що багато молдовських громадян, особливо молодого віку, виїхало на заробітки до інших країн. Ті, хто поїхав до країн ЄС, додому вже не повертається. А ті, хто працює в Росії, регулярно відвідує своїх рідних в Молдові.

На думку редакції, якраз оцей контингент і є найбільш вразливим. Заробітчани в Росії постійно перебувають під контролем російських правоохоронних органів. Їх систематично затримують, арештовують, депортують і т.п. Створюється безвихідна ситуація, коли треба годувати сім’ю і уникати депортації або арешту. Звичайно, ФСБ користується цим і готує своїх адептів, котрі повертаючись до Молдови, активно підтримують проросійські сили у своїй країні.

Разом з тим, на думку Сіміляну В., Румунія буде продовжувати співпрацю як з Молдовою, так і з Україною, в рамках політики ЄС «Східне партнерство», незалежно від результатів виборів у наших країнах. Особливе значення, зі слів політолога, має членство Румунії в НАТО, що являється стримуючим фактором проти російського просування на Захід. Також, сусідня країна вже нейтралізувала низку інформаційних атак з боку РФ в напрямку України, знову ж таки, використовуючи фактор членства у Північноатлантичному Альянсі.

Інший румунський політик і дипломат, колишній консул Генерального Консульства Румунії в Чернівцях Дорін Попеску, запевнив присутню аудиторію в тому, що його країна готова до можливих змін в українському політикумі. Основним фактором для подальших плідних стосунків з Україною він вважає наявність стабільної політичної системи після виборів. Необхідне досягнення статус-кво у відношеннях влади і бізнесу, а також активне проведення структурних реформ, на які так чекає Євросоюз.

Підсумовуючи результати конференції, хотілося б, аби все сказане було втілене у життя. Наші країни очікують змін на краще. Перед кожними виборами нам це обіцяють, але як підмітили іноземні гості, жоден з українських кандидатів в президенти наразі нічого не говорить про Україну як державу. Лише можна почути, що я зроблю для України, якщо мене виберуть президентом. Тож у нас важкий вибір, але ми мусимо його зробити.

Володимир Лісовський

peredplata