Генеральна асамблея ООН у середу, 12 жовтня, підтримала проєкт резолюції, що засуджує незаконні спроби анексії територій України, тимчасово захоплених Росією.
Резолюцію підтримали 143 країни, п’ять виступили проти, 35 утрималися.
Проти голосували Білорусь, КНДР, Нікарагуа, Росія і Сирія. Президент Володимир Зеленський у Twitter подякував усім країнам, які підтримали резолюцію.
У тексті резолюції сказано, що Донецька, Херсонська, Луганська і Запорізька області частково перебувають під тимчасовим військовим контролем Росії внаслідок агресії та порушення суверенітету, незалежності і територіальної цілісності України, а «рішення» Росії про їхній статус не відповідають принципам Статуту ООН.
Генасамблея наголосила, що за допомогою так званих референдумів у цих областях Росія намагалася змінити кордони України.
Організація підтвердила свою прихильність суверенітету, незалежності і територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, засудила організацію Росією незаконних референдумів та оголосила, що незаконні дії Москви в цих чотирьох українських областях не мають жодної юридичної сили і не змінюють їх статус.
Генасамблея ООН також закликала всі країни, організації та агенції ООН не визнавати спроби зміни Росією статусу Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, і зажадала від країни-агресора негайно скасувати її рішення, що порушують суверенітет і територіальну цілісність України, а також повністю вивести російські війська з території України.
В кінці резолюції Генасамблея закликає підтримувати «деескалацію ситуації та мирне вирішення конфлікту шляхом політичного діалогу, переговорів, посередництва та інших мирних заходів із повагою до суверенітету та територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах».
У МЗС України зазначили, що в документі згадується інша резолюція Генасамблеї від 28 березня 2014 року. Там наголосили: організація підтвердила, що агресія Росії проти України розпочалася в 2014 році, а АР Крим та Севастополь є невід’ємною частиною суверенної території України.
Росія намагалася добитися того, щоб голосування за резолюцію було таємним, але більшість країн-членів їй завадили.
27 вересня російські окупанти оголосили «результати» псевдореферендумів на території тимчасово окупованих районів у Херсонській, Запорізькій, Луганській і Донецькій областях, намалювавши від 87% до 99% «підтримки».
Російський диктатор Володимир Путін 30 вересня підписав із ватажками терористичних організацій «Л/ДНР» і колаборантами в Херсонській та Запорізькій областях «договори» про анексію захоплених територій України.
4 вересня президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про неможливість переговорів з Путіним та санкції проти РФ. Він також визнав нікчемними так звані укази Путіна про анексію українських територій.