До церемонії відкриття Олімпійських ігор на березі Сени в Парижі залишилося 126 днів. Безпека на цьому заході має бути максимальною: для цього залучать 45 000 поліціянтів і жандармів. Французький уряд не відкидає ймовірність загроз із неба через безпілотники. Французькі військово-повітряні сили протягом останніх тижнів активно тренуються, щоб відбивати можливі атаки.
Безпілотники — «головна загроза, якій ми маємо запобігти», — заявляв міністр внутрішніх справ Франції Жеральд Дарманен 23 травня. Того дня підписали протокол безпеки церемонії відкриття Олімпійських ігор у Парижі, яка відбудеться 26 липня 2024 року. Французька влада побоюється одного сценарію: якщо цивільний дрон-«камікадзе», оснащений зарядом вибухівки, націлюватиметься на натовп.
На території Франції подібних атак не відбувалося. Проте таке траплялося на військових базах інших країн. 2016 року в Ербілі (Ірак) внаслідок вибуху безпілотника зазнали поранень двоє співробітників французького спецпідрозділу, а двоє курдських пешмергів (представники курдських воєнізованих формувань в Іракському Курдистані. — Ред.) загинули. За нападом, ймовірно, стояло угрупування «Ісламська держава».
Безпілотників більшає
Останніми роками у Франції зросла кількість БПЛА. Якщо 2017 року в обігу перебувало 400 000, то 2021-го, згідно з доповіддю Сенату, — 2,5 мільйона. Тож дрони зараз доступні чи не кожному.
Заступник директора Інституту стратегічних та оборонних досліджень США Тібо Фуйе пояснює: «Те, що безпілотники легко отримати у будь-якій точці країни, робить загрозу дронів дуже актуальною. Тим паче виявити канали придбання, збірки та розгортання не так просто».
Деякі безпілотники можна купити в магазинах лише за сто євро, що стає досить дешевим варіантом зброї для терористичних угруповань.
Але французькі повітряні сили готуються протистояти ймовірним загрозам у повітряному просторі. Протягом кількох тижнів на авіабазі 107 Villacoublay під Парижем проходять тренування, де випробовують різні пристрої для захисту від БПЛА. Наприклад, це радари виявлення — вони вміють виявляти безпілотник і передавати інформацію про нього до розробленого армією програмного забезпечення «Загальна повітряна обстановка» («Situation aérienne partagée», SAP). Це програмне забезпечення є інструментом візуалізації та інтерпретує передану радаром інформацію. SAP оперативно дізнається, чи є виявлений у небі безпілотник у базі даних про дрони, які мають ліцензію і дозвіл на політ у певному районі.
Виявлення, нейтралізація, блокування
Ідентифікація дронів є вкрай важливою ще й тому, щоб не заважати, наприклад, роботі телевізійних безпілотників. Такі фіксуватимуть церемонію відкриття Олімпійських ігор. Утім, розповідає відповідальний за охорону повітряного простору на Олімпіаді генерал Арно Бургіньйон, навіть санкціонований БПЛА можуть зламати зловмисники, або його пілота змусять діяти під примусом.
Як тільки охорона виявить невідомий літальний апарат, то має його знешкодити. Це робитимуть за допомогою лазерних гвинтівок і зброї із глушниками.
«Безпілотник наближається до нас, жандарм спрямовує на нього свою зброю з глушником, і безпілотник зупиняється. Зв’язок з пілотом дрона переривається, але літальний апарат залишається у вільному польоті», — описує ймовірний розвиток подій генерал.
Далі дрон перехоплюватимуть за допомогою спеціальної гвинтівки із сіткою та парашутом: безпілотник схоплять і не дозволять йому впасти на глядачів.
Наскільки ефективними є всі ці пристрої, сказати важко. Рік тому повідомлялося про затримки з постачею захисних засобів. За рік у ВПС стверджують, що все налагодили. Запевняють, що поєднання всіх варіантів захисту від дронів створить справжній «захисний купол» над олімпійськими об’єктами, яких буде близько 15.
Чи не перебільшена загроза?
Ризик ударів безпілотниками дійсно існує, але не варто переоцінювати його, — зазначає Тібо Фуйе.
«Концентрація на одній загрозі приховує реальну небезпеку. Це применшує ймовірність інших загроз, змушуючи людей повірити, що ніби більше немає ризиків і все під контролем. Та проблема тероризму саме в тому, що це глобальна загроза», — вважає експерт Інституту стратегічних та оборонних досліджень США.
Читайте такожВкрали «плани безпеки» Олімпіади — 2024: мерія Парижа роз’яснила ситуацію
Фуйе закликає уряд продемонструвати свою рішучість і довести, що все можливе для безпеки на олімпійських заходах зроблено. В такому разі, навіть якщо ризик не справдиться, владу не критикуватимуть за недостатню підготовку.
ВПС же наголошують, що необхідно передбачати загрозу та запобігати їй, що вимагає, зокрема, максимальних зусиль від розвідки.