Цей вид спорту буде найбільшим за представництвом українців на Олімпійських іграх.
Сім українських легкоатлетів здобули ліцензії на Олімпіаді-2024 у Парижі після останнього оновлення світового рейтингу. Відповідні списки опубліковані на сайті World Athletics.
Відібратися на Ігри-2024 можна було двома способами: за норматив або за світовим рейтингом. Показати необхідні результати потрібно було до 30 червня – саме тоді закривався період відбору.
За світовим рейтингом відігралися на Олімпіаду-2024:
- Потрійний стрибок: Ольга Корсун
- Стрибки у висоту: Олег Дорощук, Андрій Проценко, Владислав Лавський
- Метання списа: Артур Фельфнер
- Штовхання ядра: Роман Кокошко
- Спортивна ходьба: Ігор Главан
Загальна кількість іменних ліцензій у легкій атлетиці на Олімпіаду-2024 в України – 20. Це буде найменша за представництвом українська команда на Іграх за увесь час. Попередній антирекорд був встановлений у 1996 році – 43 атлети.
12 ліцензій (за дисциплінами) Україна здобула завдяки виконанню нормативу. Ці ліцензії є іменними (якщо мова не про командні змагання):
- Стрибки у висоту: Ярослава Магучіх, Ірина Геращенко, Юлія Левченко
- Біг на 400 метрів з бар’єрами: Анна Рижикова, Вікторія Ткачук
- Потрійний стрибок: Марина Бех-Романчук
- Метання молота: Михайло Кохан
- Біг на 400 метрів: Олександр Погорілко
- Спортивна ходьба: Людмила Оляновська, Олена Собчук, Марія Сахарук
- Змішана естафета 4х400 метрів: Анна Рижикова, Мар’яна Шостак, Олександр Погорілко, Данило Даниленко (запасні – Тетяна Мельник, Віталій Бутрим)
- Змішана естафета у спортивній ходьбі (склад ще не оголошено)
Чи може ще збільшитися кількість ліцензій України на Олімпіаду у легкій атлетиці?
За наступні три дні усі країни мають підтвердити участь спортсменів в Олімпіаді – якщо будуть відмови, то місця у конкретних дисциплінах будуть передаватися наступним за місцем у світовому рейтингу.
Декілька українських спортсменів опинилися поруч з необхідними позиціями у світовому рейтингу – Владислав Малихін (перший непрохідний у стрибках з жердиною), Ірина Климець (третя непрохідна у метанні молота), Ольга Ляхова (п’ята непрохідна у бігу на 800 метрів). Хто з легкоатлетів відібрався на Олімпіаду-2024 за результатами чемпіонату України
Ексклюзивний коментар державного тренера збірної України Олексія Сердюченка для Суспільне Спорт про спортсменів, які вже відібралися на Ігри у Парижі, а також тих, хто перебуває поруч із кваліфікаційною позицією.
У Львові завершився чемпіонат України з легкої атлетики — один з головних стартів сезону, а також заключний у контексті відбору на Олімпійські ігри-2024. Саме під час чемпіонату України легкоатлети мали можливість покращити своє місце в олімпійському рейтингу або ж навіть виконати норматив на Ігри у Парижі.
На чемпіонаті України у Львові виступили майже всі рейтингові спортсмени: пропускали змагання лише Ярослава Магучіх, Марина Бех-Романчук та Михайло Кохан, які отримали звільнення від федерації від виступів на турнірі. Через травму пропустила чемпіонат України і бігунка Вікторія Ткачук.
Головні інтриги у боротьбі за місця в олімпійській команді відбулися у чоловічих та жіночих стрибках у висоту, а також на 400-метрівках, де бігуни боролися за кваліфікацію в змішану естафетну команду.
Хто з легкоатлетів гарантовано відібрався на Олімпіаду-2024?
жінки
- 400 метрів з бар’єрами: Анна Рижикова, Вікторія Ткачук — за олімпійським нормативом
- стрибки у висоту: Ярослава Магучіх, Ірина Геращенко, Юлія Левченко — за олімпійським нормативом та підсумками чемпіонату України
“Ярослава Магучіх мала право — вона його й зберігає, — пояснює Сердюченко. — Ірина Геращенко допуск виборола завдяки чемпіонству. Юлія Левченко та Юлія Чумаченко боролися між собою — перемогла Левченко за спробами, тож перевага на її боці. Пройде тренерська рада, Виконком, але ми будемо рекомендувати Юлію [Леввченко], яка виборола [право виступати на Олімпіаді] у безпосередній боротьбі”.
- потрійний стрибок: Марина Бех-Романчук — за олімпійським нормативом
- спортивна ходьба на 20 км: Людмила Оляновська, Олена Собчук, Марія Сахарук — за олімпійським нормативом
чоловіки
- біг на 400 метрів: Олександр Погорілко — за олімпійським нормативом
- стрибки у висоту: Олег Дорощук, Андрій Проценко, Владислав Лавський — за рейтингом
“Чоловічі стрибки у висоту — Андрій Проценко був серед тих, хто має допуск від Світової атлетики. І за підсумками чемпіонату розуміємо, що ніхто з інших хлопців, крім Олега Дорощука та Владислава Лавського, його не переб’є. Він ще має місяць підготуватися, розстрибатися, але іншого спортсмена у нас немає. І навіть не посівши призове місце — Андрій у грі та в олімпійській команді. Залишається лише набрати правильну форму та показати все, що вміє у Парижі. Він це вміє, [чемпіонат світу] у Юджині тому у приклад”.
- метання молота: Михайло Кохан — за олімпійським нормативом
- метання списа: Артур Фельфнер — за рейтингом
- спортивна ходьба на 20 км: Ігор Главан — за олімпійським нормативом
мікст
- змішана естафета 4х400 м: Анна Рижикова, Олександр Погорілко, Мар’яна Шостак, Данило Даниленко, Тетяна Мельник (запасна), Віталій Бутрим (запасний) — за результатами чемпіонату України
“Мар’яна Шостак виборола чемпіонство, про Аню Рижикову теж пам’ятаємо, вона брала участь у здобутті ліцензії для цього виду. Третім номером поїде Тетяна Мельник, яка теж показала особистий результат сезону, чудово себе зарекомендувала тут і теж у прямій боротьбі для себе це право виборола. Найбільша драма у чоловіків: на останніх кроках Віталій Бутрим випередив Микиту Барабанова і, таким чином, встрибує в останній вагон, що їде на Олімпійські ігри”.
Хто під питанням на Олімпіаду?
- біг на 800 метрів, жінки: Ольга Ляхова (52-га, 48 прохідних місць)
“Ольга Ляхова показала хороший результат на чемпіонаті, завдяки бонусним очкам вона потрапить на прохідні місця. Відстежуємо ще інші чемпіонати, але її результат дає 47-ме місце з 48 прохідних”.
- потрійний стрибок, жінки: Ольга Корсун (33-тя, 32 прохідних місця)
“Навіть з тим результатом, що є не найкращим для неї у сезоні, завдяки бонусним очкам з чемпіонату, ми так підрахували, має переміститися на 27-му позицію. Плюс треба пам’ятати, що травмовані Юлімар Рохас, Патрісія Мамона та іспанка Марія Вісенте, тому у дівчат і, зокрема, Ольги Корсун, великі шанси потрапити [на Олімпіаду]”.
- метання молота, жінки: Ірина Климець (36-та, 32 прохідних місця)
- семиборство: Юлія Лобан (28-ме, 24 прохідних місця)
- стрибки з жердиною, чоловіки: Владислав Малихін (33-й, 32 прохідних місця)
“Владислав Малихін — 33-й з 32-х, програє лише одне очко. На жаль, йому не вдалося покращити свої позиції”.
- штовхання ядра, чоловіки: Роман Кокошко (31-й, 32 прохідних місця)
“Роман Кокошко — у зоні ризику, 31-й, але знаємо, що португалець [Цанко Арнаудов] штовхнув на 20.50 м і обійде його та змістить на 32-ге місце. Але це прохідне місце”.
Коли визначиться остаточний список учасників Олімпіади-2024 з легкої атлетики від України?
- 2 липня: World Athletics публікує підсумковий рейтинг, що визначить допущених спортсменів до Олімпійських ігор;
- 3-4 липня: національні федерації підтверджують участь списку легкоатлетів, що пройшли на Олімпіаду за рейтингом;
- 5-6 липня: World Athletics оновлює фінальний склад учасників Олімпіади-2024 відповідно до того, кого з атлетів підтвердили федерації;
- 7 липня: World Athletics оголошує фінальний список на Олімпіаду-2024.