Нова генерація худоби на Буковині

Селекційна справа вдалася!

 Так і справді історично Буковинська державна сільськогосподарська дослідна станція ІСГ КР НААН у вересні 2020 року святкує свій славний 80 – річний ювілей. Це велика дата у якій працювали і працюють науковці різних професій, що виконували та виконують державні проекти, у тваринництві, землеробстві та в агрономії, що приносить велике досягнення для господарств Буковинського Краю.

Напрямки наукового пошуку для колективу відділу тваринництва Буковинської ДСГДС ІСГ Карпатського регіону НААНУ диктує нове інтенсивне виробництво і кон’юнктура ринку.

Вісім десятиліть тут у Буковинському Краї виводять нові та вдосконалюють існуючі породи, породні групи, типи, лінії сільськогосподарських тварин, що є найбільш актуальним для регіону. Одним із таких модельних господарств установи є ДПДГ «Чернівецьке» — єдиний діючий та ведучий в Україні племінний завод з розведення дуже цінної нової популяції м’ясного комолого сименталу худоби з вираженою природною комолістю, яка призначена для отримання дешевої та якісної яловичини для  регіону Буковини. Уже 21 рік науковці-селекціонери регіональної наукової установи відповідно до розробленої програми НААНУ і власної схеми експериментували з новим генетичним матеріалом м’ясного сименталу худоби різної селекції — американської, канадської, австрійської та німецької. І таки досягли свого запланованого бажаного результату.

Створена нова популяція м’ясних комолих сименталів худоби, яка не має аналогів у Євросоюзі та світі.

Ми впроваджуємо науково-селекційні розробки у виробництво з розведення даного типу м’ясної худоби і надаємо науковий супровідбазовим господарствам і найбільше для племінного заводу ДПДГ  «Чернівецьке». У даний час у стаді є тварини з двома найбільш продуктивними генотипами: симентал канадський 25/32 х симентал австрійський 1/16 х симентал німецький 1/8 х симентал американський 1/32; найбільш продуктивний симентал канадський 3/4 х симентал австрійський 1/16 х симентал німецький 1/8 х симентал американський 1/16. Як виявилося, таких продуктивних генотипів немає у господарствах України, ближнього та дальнього зарубіжжя.

 Науковці тваринники селекціонери нашої установи отримали чергову перемогу і визнання — місяць тому 38 племінних бичків унікального м’ясного комолого сименталу худоби експортовано до Казахстану для розведення і покриття місцевих порід.

Успіху передувало і кілька невдач у минулому. Так, спроба розведення у гірській зоні Буковинських Карпат худоби калмицької породи виявилася невдалою — «калмики» не витримали суворого гірського клімату і поїхали… на м’ясокомбінат.

Також не прижилися у гірському суворому Путильському районі Буковини герефордська, абердин-ангуська та волинська м’ясні породи худоби.

Наразі в на Буковині в племінному заводі «Чернівецькому» нараховується

288 голів даної м’ясної худоби, у тому числі 151 корів нової генерації. Влітку на культурних пасовищах підсисний молодняк дає 950–1150г добових приростів, а після відлучення у 7 місяців важить 220–235 кг, що відповідає новому стандарту для даної створеної нової генерації м’ясної худоби.

Показово, що 55 цих корів нової генерації  і їхні нащадки добре себе

показали і акліматизувалися у гірській місцевості Косівського району, що на Галичині.

Торік 38 бичків придбали у МХП «Баффало» Маневицького району Волинської області для реалізації до країни Лівану. За 150 днів інтенсивної

відгодівлі за спеціальними рецептами раціонів де отримали по 1480 грам добового приросту, а 11 голів дали рекордні середньодобову енергію росту – 2000грам. Це свідчить про високий генетичний потенціал створеного нового типу буковинського м’ясного комолого сименталу худоби, який добре акліматизувався в зоні Українських Карпат. У 2020 році вже продано 21 племінну телицю першого та класу еліта у новостворене Фермерське господарство « Іванківці», с. Іванківці Кіцманського району, що знаходиться на Буковині.

На даний тип м’ясного сименталу худоби уже найближчим часом буде отримано два патенти на корисну модель з УКРпатенту. Це велике досягнення науковців та спеціалістів у селекції даної худоби нової генерації в умовах передгірської зони Карпатського регіону Буковини.

Відділ тваринництва Буковинської ДСГДС ІСГ КР НААН – єдиний в державі в Аграрний науці України, щодо великих досягнень в тваринництві.

Нині це великий науковий потужний комплекс з розвинутою інфраструктурою:найголовніші події життя відділу висвітлюються на сторінках регіональних газет, де читачі отримують інформацію про нові впровадження в навчальний процес, наукові здобутки науковців, розширення матеріально-технічної бази.

 

Калинка А.К. – кандидат с/г наук,
Буковинська державна сільськогосподарська дослідна станція
Національної академії аграрних наук України