На власний погляд. Сергій Тимченко: «Ми звільняємо землю від корупціонерів і хабарників»

На власний погляд. Сергій Тимченко: «Ми звільняємо землю від корупціонерів і хабарників»  На черговому засіданні медіа-клубу «На власний погляд», який діє при Українському журналістському фонді, обговорювали найважливіше і вічне питання – про українську землю. З журналістами розмовляв Голова Державного агентства земельних ресурсів України Сергій Тимченко. Це людина, яка знає про землю все, зокрема й те, що приховане від непосвячений людей. Він знає, як користуватися землею, де її придбати, скільки вона коштує і хто її господар.

— Мені президент дав доручення навести лад у земельній галузі, — говорив пан Сергій, – яка на сьогодні є найбільш корумпованою. Ми мусимо звільнитися від черг реєстрації та видачі державних актів. Ці черги чиновники створили штучно задля хабарництва.

Земельна реформа починає активно діяти з 1 січня 2012 року. До цього часу необхідно всю документацію комп’ютеризувати. Аби чиновник не міг впливати на терміни видачі актів чи будь-яких інших земельних документів. Виконання реєстрації актів тепер здійснюватимуть районні управління земельних ресурсів, де людей прийматиме і всю відповідальність нестиме державний кадастровий реєстратор, який має свою печатку та електронний підпис. Таким чином ми позбудемось тяганини з видачею документів. Довідку цей реєстр видає у день запиту, реєстрація державних актів триває не більше 14 днів. Відповіді на інші запити надаватимуться у 10-денний термін. «Помилки» свідомі та несвідомі, порушення термінів будуть жорстоко каратися. За першу «помилку» — штраф у 20-50 неоподатковуваних мінімумів. Друга вже передбачатиме кримінальну відповідальність.

— Нині маємо проблему, коли люди роками стоять у черзі за державними актами на землю, — розповідав голова Держагентства. – Сама черга — це перший крок до дачі хабара. Хто не давав, тому акт не видавали. Зараз ми ліквідуємо чергу, ліквідуємо систему продажу різних бланків. І вирішимо найголовнішу проблему – знищення документів та архівів, коли відбувається дерибан землі. У нас масово горять архіви. Коли ж усі дані перейдуть до електронної бази, спалити їх буде неможливо.

Сергій Тимченко навів приклади земельних дерибанів. Показовим був Києво-Святошинський район столиці. Там роками орудувала земельна банда на чолі з екс-депутатом ВР КПУ Вадимом Литвиним. Державний орган там був переведений у приватну власність. Управління земельних ресурсів навіть розмістили у приватних помешканнях, куди нікого не допускали. Люди у чергах стояли ще з 2003 року. За землю і за акти платили шалені гроші. Але цьому настав край. Бо тепер влада єдина і є політична воля навести лад у земельній сфері. Тому земельні злодії сидітимуть у тюрмах.

Земельна реформа в Україні триває уже 20 років. Довше такий процес тривав тільки у Мексиці – 22 роки. Якщо за два роки ми не просунемося вперед, нас чекає рекорд і книга рекордів Гіннеса.

Отож чим довше триватиме реформа, тим гірше для нас.

З січня вступає у дію «Закон про ринок землі». Згідно з ним, право на володіння землею мають фізичні особи громадяни України. Аби не допустити до нашої землі іноземців, закон забороняє надання її у власність юридичним особам. Окрім цього, володіти землею мають право фермерські господарства і держава.

Олігархи та латифундисти тепер не зможуть масово скуповувати землі. Один власник чи член його родини може мати максимум 900 га у гірських карпатських регіонах, 1100 га — у гірських кримських, 1500 га — на Поліссі, 1750 га – у зоні лісостепу, і найбільше — 2100 га – у степах.
Аби уникнути спекуляції землею, її купівля на суму більше 150 000 гривень буде перевірятися на зв’язки із зацікавленими особами, структурами чи держчиновниками, депутатами та іншими.

Запроваджуються такі закони, за яких власникові буде невигідно перепродавати землю упродовж ближчих 10 років. Держмито за перший рік становитиме 100 відсотків від нормативної грошової оцінки землі. Це в середньому 20 000 гривень за гектар. За другий рік – 90 відсотків, третій – 80, і десятий – 10 відсотків.

А ціна землі зростатиме й надалі. Україна володіє найкращими у світі чорноземами. Вони ще не мають відповідної ціни. Після зняття мораторію на продаж землі гектар чорнозему буде коштувати 300-500 євро. У той час, коли у Польщі, Угорщині він вартує 3 000 евро. У Франції, Голландії – від 10 000 до 30 000 еврів. Вартість української землі зростатиме щороку як мінімум на 100 відсотків.

За цей час потрібно позбутися короткотермінової оренди, коли власники-орендарі виснажують землю з метою отримання швидких надприбутків. Буде створено Державний земельний банк України, який надаватиме селянам кредити за низькими процентними ставками. А саму землю купити зможе тільки той, хто підтвердить прозорість доходів. Державний акт коштує 196 грн. І одержати його людина повинна за лічені хвилини.

— Та не всі керівники управлінь серйозно сприйняли доручення президента навести лад у земельних питаннях, — сказав насамкінець Сергій Тимченко. – В окремих областях роками не видають правовстановлюючі документи на земельні ділянки. Найгіршим є стан справ у Чернівецькій області. Там на 6 жовтня державних актів видано тільки 729, що становить 4,8 відсотка від потреби.

Винні отримали догани. Якщо вони найближчим часом не виправлять ситуації, то будуть звільнені з посад з так званими «вовчими квитками». І відтоді їм буде заборонено обіймати будь-які посади у державних структурах.

Отак. Земля потребує суворих законів і сильних людей.

Петро КОБЕВКО