«Аптек більше, ніж лікувальних відділень – і всі дорогі…»

Крик душі

«На території обласної лікарні, як я пересвідчився, безліч аптек, а ціни на ліки такі, що не просто «кусаються» а «жеруть» пацієнтів, — крик душі чернівчанина, 78-літнього пенсіонера Івана Васильовича Куєка. – Ось я щойно виписався з цього медичного закладу, та, попри належне фахове лікування, на душі залишився гіркий осад: потрібні мені ліки у одній аптеці коштували 55 гривень (для мене продали зі знижкою у 5 гривень), а у іншій – 46 гривень.
Що це таке? Хто контролює аптечні кіоски? Чому на території поважної медичної установи аптек більше, аніж відділень? Ще й до всього, з хворих людей три шкури здирають не лише аптекарські працівники, а й торгівці продтоварами: чому, наприклад, на території лікарні вода мінеральна негазована ємністю 1,5 л коштує 9 грн., а через дорогу від лікарні у гастрономі 2-літрова пляшка води того ж виробника вартує 5 гривень?»

Писк влади

Головний лікар ОКЛ
Володимир Іванович Ушаков:

— Жоден з аптечних кіосків сьогодні не є власністю чи структурним підрозділом обласної клінічної лікарні. Ті, хто їх утримує та працює там, впродовж багатьох років орендують приміщення, вигравши конкурс. Я вправі вплинути лишень на своєчасну оплату оренди приміщень, сплату податку за землю, своєчасний розрахунок за комунальні послуги.
Власники кіосків мають ліцензію на ведення своєї діяльності, базову аптеку, від якої працюють.
Контроль за їхньою аптекарською діяльністю здійснює інспекція з контролю за цінами, якість контролює медична інспекція.
Сьогодні ж орендна плата, плата за компослуги та землю надходить вчасно, отож претензій з цього приводу до орендарів у нашого лікувального закладу немає, а впливати на ціни та асортимент я не вправі. Про те, що є претензії з боку пацієнтів та їхніх родичів, я кажу аптекарям постійно. До мене також надходять скарги такого змісту. Саме тому пацієнтам та їхнім рідним відповідаю, що це – бізнесові структури, які мають право на певні націнки.
Щодо моральності цього питання – це не моя компетенція. Бо гроші, які лікарня отримує від цих бізнесових структур, нам дуже потрібні…
Михайло Ілліч Матьяш, заступник начальника відділу контролю цін на ринках послуг та продовольства Держінспекції з контролю за цінами:
— Ми здійснюємо перевірку відповідно до плану роботи і постанови Кабміну №333 – саме нею встановлене обмеження надбавок – 25% до закупівельної ціни, але не на всі ліки. Регулювання існує, перелік таких ліків встановлено з огляду на діючу речовину.
А закупівельна ціна залежить від об’єму партії і строків розрахунків (за попереднього розрахунку ціна нижча, за післяплати – вища). За такою схемою відбуваються закупівлі у гуртовиків, за такою ж схемою гуртовики закуповують товар у виробника. Тому й існує різниця в ціні на той чи інший препарат у різних аптечних кіосках і на території ОКЛ.

Від редакції. Радимо пацієнтам за можливості старатися придбати необхідні препарати у соціальних аптеках.

Наталія БРЯНСЬКА

peredplata