Ліки за (не)повну вартість

«Точно знаю зі слів прем’єр-міністра Миколи Азарова, що наразі маю право безкоштовно отримувати в аптечній мережі деякі антигіпертензивні лікарські засоби, однак дільнична лікарка чомусь вперто виписує мені препарат «Лізиноприл» за повну вартість, — крик душі мешканця Чернівців, учасника Великої Вітчизняної війни, 83-літнього пенсіонера Анатолія Івановича Жеребецького. — Ось нещодавно мені довелося ходити туди-сюди – то до поліклініки, то до аптеки — та з’ясовувати, що би це все означало. В аптеці кажуть, що я не маю права на пільгове забезпечення цим препаратом, а лікар стверджує, що в аптеках враховані всі зміни, затверджені урядовими постановами, і повна вартість цього препарату вже є «пільговою» для мене. То що ж це виходить: у поліклініці, розміщеній по вул. Комарова, лікарі не знають, що роблять, чи для них закон не писаний? Чи, може, аптекарі щось не те творять? Допоможіть розібратися, адже препарат мені конче необхідний і, сподіваючись на законні пільги на нього, я гроші витратив на інші ліки…»
Галина Валентинівна Бовкун, головний спеціаліст управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради:
— Якщо цей чоловік належить до пільгових категорій населення, то отримати безкоштовно ліки він може згідно з нині діючим законодавством, зокрема й постановою Кабінету Міністрів України №340 від 25 квітня 2012 року «Про реалізацію пілотного проекту… для лікування осіб з гіпертонічною хворобою». У постанові чітко зазначено 7 лікарських препаратів, на які поширюється дія цього пілотного проекту. У поліклініці лікар була зобов’язана виписати учаснику війни рецепт форми №1 на препарат «Лізино-прил» не за повну вартість, а безкоштовно. Чому вона відмовила і на якій підставі порушено і чинне законодавство, і права літньої людини, ми з’ясуємо.

Завідувач територіального терапевтичного відділення міської поліклініки №2 (поліклінічне відділення по вул. Комарова, 2) Ольга Мусіївна Лук’янчук:

— Хочу одразу попросити вибачення за прикре непорозуміння, що сталося у нашому поліклінічному відділенні. Зараз у аптечній мережі справді встановлені державні знижки на окремі лікарські препарати, що мають антигіпертензивну дію. І коли такі ліки будуть необхідні не пільговим категоріям населення, то вони можуть їх придбати за повну вартість, але з урахуванням цих знижок (тобто раніше вони були дорожчими – Н. Б.). Стосовно ж учасника Великої Вітчизняної війни – безперечно, лікар припустилася великої помилки… Ми обов’язково випишемо Анатолію Жеребецькому рецепт на безкоштовне придбання «Лізиноприлу». Не знаю, чому так трапилося, можливо, у нас у зв’язку із закінченням місяця закінчилися «пільгові» кошти? Але лікар була зобов’язана підійти до заввідділенням, взяти бланк пільгового рецепта форми №1, що має спеціальний номер, та виписати пацієнтові препарат з особливою позначкою на рецепті – «безоплатно». Такі дії наших працівників продиктовані наказом МОЗ України від 28 квітня цього року «Про заходи МОЗ України щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою».
Наталія Брянська

Від редакції. Сподіваємося, що Анатолій Жеребецький отримає вибачення та належний рецепт на ліки особисто. А керівники відділення – і терапевтичного, і поліклінічного — надалі будуть ретельніше контролювати роботу своїх підлеглих, від якої залежить почасти не лише здоров’я, а й життя громадян.