Субсидії по-новому: роз’яснення фахівців

У зв’язку з підвищенням з 1 квітня цін і тарифів на житлово-комунальні послуги Уряд країни прийняв рішення про підвищення соціальних гарантій щодо їх сплати, що закріплено постановою Кабміну «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій», яка набирає чинності з 1 травня 2015 року.
Згідно з цією постановою, підприємства, котрі надають послуги з газо- електропостачання та централізованого опалення, мають до 15 квітня та 1 листопада 2015 року виготовити бланки заяв про призначення житлових субсидій та декларацій про доходи і витрати осіб, які звернулися за їх призначенням, та доставити споживачам.

Субсидії по-новому: роз’яснення фахівців

На основні запитання читачів «Часу» стосовно чи не найактуальнішої для них наразі теми наш кореспондент попросила відповісти головного спеціаліста відділу соціальної інтеграції інвалідів та соціальної підтримки населення департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА Олену МАКСИМЧУК.

— Хто має право на отримання житлової субсидії?
— Домогосподарства, витрати котрих на оплату комунальних послуг, виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами, перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу.

— Кому призначається житлова субсидія?
— Одному із членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки зі сплати житлово-комунальних послуг.
Особам, які отримували житлові субсидії впродовж опалювального періоду 2014/2015 р., на наступний період вони призначаються на підставі раніше поданих документів, тобто без звернень громадян та подання ними заяв і декларацій.

— Які документи слід подавати для призначення житлової субсидії?
— Громадянин, особа якого посвідчується паспортом чи іншим документом, подає до управління соцзахисту населення територіальної райради за місцем реєстрації (оренди за місцем проживання): заяву про призначення субсидії (за встановленою формою); декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (за встановленою формою); договір найму (оренди) житла (за наявності). Заява та декларація можуть бути подані особисто або надіслані поштою.
У сільській місцевості приймання заяв та декларацій для призначення субсидій здійснюють уповноважені особи сільських і селищних рад.

— Чи обов’язково подати заяву та декларацію на призначення субсидії у квітні?
— Ні, бо постанова набирає чинності з 1-го травня, тож можна подати чи надіслати поштою ці два документи і до кінця травня. У травні призначать субсидії з початку квітня, тобто з моменту зміни тарифів.

— Яким буде термін призначення субсидій?
— 12 місяців з місяця звернення. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.

— Як розраховується житлова субсидія?
— Субсидія розраховується залежно від кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість осіб та їхній соціальний статус визначаються на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період – на початок місяця, з якого призначається субсидія. Якщо обсяг споживання води, газу, електроенергії вимірюється індивідуальними засобами обліку (лічильниками), субсидія розраховується залежно від кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, які фактично в ньому проживають.

— Яким чином визначається розмір обов\’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги?

— Для кожного домогосподарства – індивідуально, залежно від доходів у такому порядку:
– обчислюється середньомісячний сукупний дохід домогосподарства за попередні 12 місяців;
– середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства та на 12 місяців і таким чином визначається середньомісячний дохід на одну особу;
– дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (у 2015 році – 1176 грн.) та ділиться на 2 (базовий коефіцієнт доходу), а потім множиться на 15 (базова норма обов’язкової плати за комунальні послуги) і таким чином визначається відсоток обов’язкової плати за ЖК-послуги; цей відсоток треба помножити на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.
Тобто чим менші доходи сім\’ї, тим меншим буде відсоток обов\’язкової плати за житлово-комунальні послуги.

— У яких випадках не призначається субсидія?
— Якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за ЖК-послуги, впродовж 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив якусь купівлю або оплатив послуги (крім ЖК-послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування ними і медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності), на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тисяч гривень;
_під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства соціальним інспектором з’ясовано, що будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб ( осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно.

— Яку відповідальність несе заявник за надання недостовірних відомостей для призначення субсидії?
— Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, які відбулися, повертається ним у подвійному розмірі за вимогою органу, котрий її призначив.
У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, зміни у переліку ЖК-послуг, умов їх надання, виконавців ЖК-послуг, про купівлю товарів та оплату послуг) заявник зобов’язаний у місячний термін повідомити орган соціального захисту населення.

Де можна ознайомитися з калькулятором розрахунку житлових субсидій?
http://www. kmu.gov.ua/control/calculator
Розрахунок розміру платежу при наданні субсидій –
http://www.mlsp. gov.ua/labour/ control/uk/publish/article?art id=173647&cat id=160234
Наталія Брянська