Шок для чернівецьких підприємців, або Тернистий шлях розкриття бенефіціарів

Шок для чернівецьких підприємців, або Тернистий шлях розкриття бенефіціарівДо 25 травня цього року всім підприємствам, окрім державних та комунальних, необхідно надати державному реєстратору інформацію про свого кінцевого власника. Так гласить Закон. Його невиконання передбачає накладення штрафу в розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5 100 грн.- 8 500 грн.)

Шок для чернівецьких підприємців, або Тернистий шлях розкриття бенефіціарів

Шок для чернівецьких підприємців, або Тернистий шлях розкриття бенефіціарів

…Метою прийняття антикорупційного закону про розкриття кінцевих бенефіціарних власників було, як відомо, значне ускладнення існування невеликої частини підприємств, котрі мають непрозорих власників, і тих, що замішані у корупційних схемах. Натомість нині від нього потерпають прості чесні підприємці, яких значно більше та які змушені вистоювали почасти кількаденні черги у державних реєстраційних службах, аби до 25-го травня подати Форму 4. Реєстраційники не зважають на масове скупчення біля їхнього порога невдоволених підприємців та працюють у звичному режимі, приймаючи щоденно до 60 бажаючих здати документи. Не стала винятком, на жаль, і робота фахівців відділу реєстраційної служби Чернівецького міського управління юстиції, розміщеного по вулиці Богдана Хмельницького.

— Чергу займаємо з другої години ночі, — розповідає Володимир Олексійович. – Я прийшов о 5-й годині, то був уже тридцятим…
— Вчора (18-го травня, — авт.) о 8.15 ранку я була 106-ою, сьогодні прийшла о 4-й – списки вже інші, — ледь не плаче пані Оксана. — Не встигаємо, потрібна більша кількість реєстраторів і жива черга, як це було раніше. Вчора 48 людей вибрали всі 60 чеків…

Не вірити присутнім немає підстави – так само, як і вони, діставалася права на електронну чергу і головний бухгалтер нашої редакції: вдосвіта 18-го травня вона записалася на 19-те і була у списку 21-ою, а коли прийшла 19 травня, черга змінилася, тож жінці також нелегко довелося «виборювати» право до автомата…

Отож «юридичні особи» (а збираються тут керівники або за дорученням керівників головні бухгалтери) самі формують черговість до автомата, встановленого у коридорі відділу реєстрації, що «видає» сумнозвісні чеки на прийом. У певні години роблять перекличку. Якщо хтось на кілька хвилин відійшов, навіть з поважної причини, то з черги вибуває: його просто викреслюють зі списку. Крики, лемент, галас, штовханина … Холодно, спекотно надворі чи йде дощ – нікого з реєстраторів це не обходить. Вони працюють з 9-ї ранку, приміщення відчиняється за півгодини до цього, аби вже «чисті» черговики встигли видобути з електронної машини право на прийом документів. Якщо підприємці, окрім здати «бенефіціарну» форму 4, хочуть паралельно ще здійснити й інші дії (до прикладу, зняти з реєстрації чи зареєструвати підприємство), мають право отримати додатковий квиток на прийом, але не більше трьох в одні руки. Це доводить тих, хто поспішає вкластися у рамки розкриття бенефіціарів та убезпечитися від санкцій, до неабиякого обурення і вони просто відганяють від автомата охочих взяти більше одного квитка.

Шок для чернівецьких підприємців, або Тернистий шлях розкриття бенефіціарів

— Самі подумайте, — пояснює ситуацію Андрій Миколайович, —10 квітня цього року затвердили нові бланки форми №4, за якими вимагають розкривати бенефеціарів, а на сайті Мін’юсту вони у новій редакції з’явилися лише 4-го травня. Саме з цього дня всі почали роздруковувати їх з сайту або, за рекомендацією працівників відділу реєстрації, придбавати (10 аркушів за 10 гривень, авт.) у найближчому Інтернет-кафе. У Чернівцях нараховується близько 8 тисяч юридичних осіб-підприємців. Відділ реєстрації працює 5 днів на тиждень. Якщо рахувати, що щоденно реєстратори приймуть звіт у 60-и підприємців, то за 13 днів травня, до 25-го, звіт зможуть здати не більше 800 осіб, що становить приблизно десяту частину всіх, кому необхідно здати форму №4. Виходить, що хто не встигне, платитиме штраф? А якщо 7 тисяч підприємств сплатять лише по 5 100, не кажучи вже про 8 500 гривень, то сума лише по нашому, найменшому з обласних центрів, місту буде нічогенька – більше 35 мільйонів гривень. То це таке сприяння держави чесним підприємцям?

Перебиваючи один одного, присутні на подвір’ї відділу реєстрації скаржаться, що з моменту прийняття Закону досі немає належних роз’яснень, тому більшість дізналася про необхідність подання відомостей про своїх кінцевих бенефіціарних власників у останній момент. А велика частина, мабуть, ще й не знає про це… До всього, у відділі реєстрації працюють 7 державних реєстраторів, більшість з котрих не можуть належно і фахово надати консультацію стосовно того, що, де і як вписувати у реєстраційних бланках. До прикладу, як бути з об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків? Вони справді є, як відомо, юридичними особами. Але як визначити кінцевого власника (бенефіціара) ОСББ?

…Пані Марія у вівторок, 19-го травня, була в електронній черзі до реєстратора першою. Напередодні жінка впродовж півгодини спілкувалася з ним стосовно форми №4 – у її ОСББ зараз інший голова, тож необхідно внести певні зміни в документи та здати цю форму. Оскільки ніде немає інших пояснень, людям з ОСББ радять вписувати у документ як кінцевого вигодоодержувача голову об’єднання. Всі обурюються – хіба голова ОСББ є кінцевим бенефіціаром-вигодоотримувачем? Реєстратор не приймає жінку, «відфутболивши» її до начальника відділу, також державного реєстратора з багаторічним стажем, Олени Володимирівни Бартусевич. Почувши про вчинок колеги, керівник зауважує йому, що пані Марію треба було прийняти…
Олена Бартусевич пояснює, що люди самі винні в ажіотажі. Адже відколи прийняли закон, який зобов’язує розкривати свого кінцевого вигодоодержувача, до дати, після якої законодавчо виникають підстави для адміністративного стягнення з керівників підприємств за несвоєчасне подання форми №4, спливає півроку. Чого вони чекали? Треба було не шукати, мовляв, причин вчасної нездачі документів через очікування оприлюднення на сайті Мін’юсту нової форми №4 та здавати її у попередній редакції, де йшлося про кінцевого вигодоодержувача, а не бенефіціара, бо ж це – одне й те ж поняття, лише слово «бенефіціар» вже більш європейське…На запитання, чому місцеві керівники підприємств не були вчасно та належно поінформовані реєстраційною службою про обставини здачі цієї вже злощасної «бенефіціарної» форми, пані Олена відповідає, що… пояснення надавалися Міністерством юстиції України. А брифінги для «своїх» відділ реєстрації проводити, мовляв, не зобов’язаний. На її думку, просто кожне законодавче нововведення «згори» мало б краще моніторитися. Вплинути на черги жінка не може, бо, за її ж словами, її звинуватять у …корупції. А те, що підприємці, як вони самі стверджують, «шукають шляхів» подачі форми 4 без черги – це їхня справа. (До слова, у електронній пошті «Часу» з’явилася реальна пропозиція про здачу цього документа «під ключ» за 400 гривень.) Адже у Європі, мовляв, керівники підприємств в очі не знають реєстраторів – за них все робить законний представник. Стосовно електронної черги, запрограмувавши яку реєстратори зробили вигоду собі, дорогим, бо півдня працюють одні, а півдня – інші, та вже не чують і не бачать стовпотворіння народу в коридорах, Олена Бартусевич гордо заявляє, що це – також крок до Європи. Нарікання підприємців, що реєстратори могли б прийняти більше звітів, відкидає – з’ясовується, що коли половина працівників відділу приймає черговиків, інша половина опрацьовує документи, які надійшли поштою. По-іншому працівники відділу працювати просто фізично не можуть. І це, за словами пані Бартусевич, також по-європейськи. Що не всі реєстратори належно компетентні – правда, з семи штатних працівників відділу лише двоє, за словами керівника, мають необхідні знання та фаховий рівень. Решта – молодь, котра подає, звичайно, надії, однак їй ще вчитися і вчитися. І за 1200 гривень, мовляв, хто ж тут працюватиме?

А може, не варто поки так часто згадувати Європу? Далеко ще нам, судячи з того, що маємо. У Європі ж-бо налагоджено електронну звітність, при здачі якої корупції як такій не може бути місця. В Україні в цьому напрямку поки що спостерігаються лише потуги – за словами одиниць тих, хто насмілився подати таким чином документ, про який йдеться, у електронному варіанті, своїх даних у базі не виявили…

І ще один штрих «європейського» чернівецького рівня. О сьомій годині ранку на подвір’ї відділу реєстрації підприємців я зустріла інваліда першої групи на візку. Хлопець прибув сюди з сестрою до консультанта з міського управління юстиції, аби власноручно підписатися під документом, який йому був потрібен. Більше години чекав працівника державної структури. Ніхто так і не вийшов.

Шок для чернівецьких підприємців, або Тернистий шлях розкриття бенефіціарів

Уже опісля 10-ї години, повертаючись до редакції, я попросила керівника дозвільної служби зателефонувати на вулицю Кохановського та нагадати управлінню юстиції, що їхнього фахівця чекає людина з обмеженими можливостями. А реєстратори кажуть – у них «Європа». Де вона? Особисто я за проведені майже два дні біля та у приміщенні відділу реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців крім обурення, спротиву, нарікання на діяльність нинішньої влади, спрямовану, за словами підприємців, проти чесних людей, її не відчула. Як і не відчула бажання місцевих чиновників від юстиції, невеличкою структуркою якої називає очолюваний нею відділ реєстрації Олена Бартусевич, не сприяти, а навпаки – якнайшвидше ліквідувати шалені черги чернівецьких трударів-підприємців, а не запевняти, що цього тижня вони закінчаться. Штрафами чи ні – не важливо…
Наталія БРЯНСЬКА

Р.S. Коли верстався номер часопису, стало відомо, що у Верховній Раді зареєстровано проект Закону 2896, у якому пропонується продовжити терміни подання відомостей юридичними особами про своїх кінцевих бенефіціарних власників.
Р.Р.S. У зв’язку з ажіотажем у реєстраторів виник новий вид корупції. Під приміщенням, де збираються підприємці, вже ходять люди, котрі «вирішують» питання поза чергою. Коштує така послуга 1000 гривень. І другий вид заробітку: вдосвіта або звечора людина займає чергу, а вранці продає її за 400 гривень.
Такі оборудки без участі державних реєстраторів неможливо провести. Тож є робота для прокурора.
Президент Петро Порошенко підписав закон, що схвалює термін подання юридичними особами державному реєстратору відомостей про кінцевий вигодонабувачів (бенефіціарним власника) до 25 вересня. Про це сказано в повідомленні прес-служби Президента.

peredplata