Провокація на Буковині. Хто розігрує сценарій, з якого почався Донбас?

Провокація на Буковині. Хто розігрує сценарій, з якого почався Донбас?2 лютого кілька десятків легкових авт без номерних знаків перекрили кордон України з Румунією у Порубному Глибоцького району.

На акцію кликав людей Ігор Жижиян, який себе називає головою ГО «Патріотична громада Буковини». День перед цим Жижияна за рішенням суду посадили під домашній арешт за справою про шахрайство. Тоді Жижиян закликав румунську громаду виступати проти заборони подвійного громадянства. Але у відкритому листі до президента України написав про «переслідування румунської меншини населення Буковини «нашою» владою».

Жижиян вимагає:
1. Припинення переслідування румуномовної частини населення Чернівецької області.
2. Негайного звільнення голови Чернівецької ОДА Олександра Фищука, його першого заступника Володимира Куліша та начальника Чернівецької митниці Миколи Салагора.

Голова Чернівецької облради Іван Мунтян, румун, категорично засудив провокаційні висловлювання Жижияна. І повідомив, що жодного утиску, тим паче переслідування румунів у краї нема, не було і не буде.
«Сьогодні відповідально заявляю: на Буковині немає жодних утисків румуномовного населення, – пише Іван Мунтян.

Чи свідомо Жижиян підмінив поняття «подвійного громадянства» «утиском румуномовної меншини» на Буковині, чи ні, покажуть подальші дії правоохоронців. А наразі можемо з упевненістю говорити, що подвійні паспорти мають не тільки румуни на Буковині, а й українці, росіяни, євреї та інші національності, які тут проживають. І вони однаково ввозять авта без мита на територію України.
Кому стало вигідно розпалювати міжнаціональну ворожнечу?
Хто стоїть за діями та словами одного ображеного діяча?
Чому влада мляво реагує на небезпечні заклики та дії тих, хто хоче на Буковині розпалити багаття міжнаціональної ворожнечі?
Сподіваємося найближчим часом одержати відповіді на серйозні питання.
Нагадуємо, що на Донбасі також перші постріли пролунали у той час, коли провокатори говорили про «переслідування» російськомовної меншини. І першим мером захопленого російськими терористами Слов`янська був напівбожевільний депутат. Будьмо уважні!»

Народний депутат України Григорій Тіміш також засуджує провокаторів: «Маю визнати, що епопеєю з румунськими паспортами та подвійним громадянством, яку ми спостерігаємо останнім часом в Чернівецькій області, скористалися так звані громадські активісти, що вирішили розхитати ситуацію в Буковині.
Переслідуючи свої корисливі інтереси, ці псевдопатріоти, прикриваючись гаслами Революції Гідності та пам`яттю Героїв Небесної Сотні, роблять спробу підірвати міжнаціональний мир на Буковині та зруйнувати багатовікову традицію гармонійного співжиття українців, румунів, молдован, євреїв, поляків та представників інших національностей на Буковині.
Напевно, новоспечені «захисники» румунської меншини в Чернівецькій області забули, що держава зараз фактично перебуває у стані війни, і не подумали, що їхнім провокаційним діям будуть неймовірно раді в Кремлі. Їхні дії більше схожі на провокацію, ніж на збереження миру і злагоди на буковинській землі.
Переконаний, що жодних причин для ворожнечі між румунами та українцями немає. Добросусідські та партнерські відносини між обома державами, підтримка Румунії, яку вона надає Україні на її шляху до зближення з ЄС, допоможуть подолати всі непорозуміння та розбіжності.
Як громадянин України румунського походження, як буковинець, як народний депутат звертаюся до мешканців Буковини – як до однодумців, так і до опонентів – з твердою вимогою негайно припинити будь-які спекуляції навколо національного питання. Звертаюся до всіх громадських діячів, чиновників, політиків, а особливо до представників ЗМІ із закликом висловлюватися спокійно і виважено. Повинні пам`ятати, що маємо зараз одного ворога, якого мусимо перемогти на сході України».

«Якийсь там шахрай (він засуджений за шахрайство) буде вирішувати, хто там буде працювати, а хто не буде працювати. Слухайте, давайте не будемо звертати увагу на багатьох цих діячів», – підкреслив Микола Салагор, начальник Чернівецької митниці ДФС.

Експерт же вбачає у цій ситуації не спробу захистити румунів Буковини, а намагання розхитати ситуацію. І підготували такий сценарій, каже політолог Ігор Буркут, зовсім не ображені румуни Буковини, і навіть не наші південно-західні сусіди. «Спецслужби. Не румунські. Румунам це невигідно. А ось ці російські, які то Бессарабську народну республіку хотіли проголосити на території Одеської області, то фальсифікат запускали, що чернівецькі румуни собі автономії прагнуть. І такі провокації дуже небезпечні. Бо ж сумнівні акції протесту з нібито невдоволеними етнічними меншинами можуть мати серйозні наслідки. Це жахливі речі, з цього починався Донбас. Ми можемо добалакатися до того, що втратимо державність», – наголосив Ігор Буркут.

А що про це кажуть прості українські громадяни? Зокрема румуномовні, які з діда-прадіда проживають на Буковині?

У мене є товариш, з яким вчився п`ять років в університеті і три десятиліття працюю у журналістиці. Це всесвітньовідомий фотохудожник Микола Гавка. Він родом з Боян. Румун за національністю. У той час, коли Жижиян зі своїми прихильниками перекривав кордон, Микола повертався з Румунії додому. Він майже 8 годин простояв через те, що комусь захотілося розхитувати стабільну ситуацію у краю. Як він ставиться до акції?

– Я категорично не підтримую її, – каже Микола Гавка. – Але я – потерпілий. Бо через неї втратив купу часу і нервів на кордоні. Запитай краще тих, хто у нас очолює румунські культурні товариства.

Хто у нас в Україні та й у Румунії не знає Васілє Терицану? Це поет, культурний діяч, який був депутатом обласної ради. Активно виступає за румунів скрізь і всюди. Якби десь щось сталося з утиском якогось румуна, Василь Терицану бив би у всі дзвони, писав би у всі ЗМІ, виходив би на всі акції протесту.
Чому його і йому подібних діячів не було на акції, яку організували на кордоні?

– Ця акція зовсім не має нічого з утисками румунської меншини, – каже Василь Терицану. – Румунські культурні товариства з цим не мають нічого спільного. Я не знаю особисто такого активного румуна, яким себе називає Ігор Жижиян. Я – патріот України, патріот Румунії, патріот Буковини. Але не є членом ГО «Патріотична громада Буковини».
Акцію проводять люди, які мають особисті економічні інтереси. Вони купили собі авта за кордоном і не заплатили мито. І це зробили не тільки румуни за національністю. Скажу відверто: мені здається, що українців етнічних у цій проблемі значно більше, ніж етнічних румунів. То про яке тут може йти переслідування румунської меншини?..

Одним із наймасовіших товариств румунів на Буковині є товариство ім. Міхая Емінеску. Очолює його журналіст Василь Бику. Як він коментує провокаційну акцію на кордоні?

– Мене ніхто не запрошував на цю акцію і навіть не повідомляв про неї, каже Василь Бику. – Чому Жижиян сказав про якісь утиски, нехай сам відповідає. Мене ніхто не утискає. І члени нашого товариства не зазнавали, не зазнають і не будуть зазнавати ніяких політичних та культурних утисків. Бо ми всі тут цивілізовані європейські люди. Нехай ніхто навіть не мислить порушити мир і спокій на Буковині. За цей мир всі станемо як один: і румун, і українець, і єврей, і поляк…
А економічних утисків, фінансових негараздів, на жаль, однаково зазнаємо. Тут за національною ознакою нікого не вибирають. Живемо в одній ж-бо країні.
І насамкінець, швидше за все, Жижиян просто є знаряддям в руках тих, хто хоче нестабільності. Він переслідує особисті інтереси, як і всі інші, хто прийшов з ним. У нього, наприклад, не закрита кримінальна справа по шахрайству.

Будучи помічником народного депутата Семенченка, він сам не проти стати народним депутатом. І таким чином хоче, щоб румуномовне населення за нього голосувало. Незважаючи на те, що ціною його депутатського мандата може бути пролита кров румунська, українська, єврейська та інша. Але його це не цікавить. Бо не може осягнути це своїми куцими мізками. Але той, хто його веде, добре розуміє, що творить. Тому зараз першочерговою і престижною справою для правоохоронців та спецслужб має стати завдання знайти тих, хто зробив спробу вчинення провокацій між українцями та румунами, і покарати їх з усією суворістю українського закону.
Ось така правда про провокації на кордоні.
Петро Кобевко

Р.S. Депутат обласної ради Ольга Кобевко підготувала запити до відповідних органів та структур, у яких просить навести порядок у проблемах «подвійного громадянства». І чітко вказує, що цей порядок необхідно наводити серед депутатів всіх рівнів, серед чиновників та службовців, котрі перебувають на державній службі. І насамкінець застерігає: «Звертаю увагу всіх керівників правоохоронних органів, прокурора, митниці, СБУ на те, що замість депутатів та держслужбовців під тиск і прес закону чомусь потрапляють прості люди. Тому прошу, допоки не будуть оприлюднені прізвища депутатів та держчиновників, які мають подвійне громадянство і використовують задля власної користі та збагачення, простих людей не чіпати».

peredplata