Якщо соціальна відпустка, що надається працівникові для догляду за дитиною до 3 років, закінчилася, а дитині необхідне домашнє піклування, то він за бажанням має право просити відпустку без збереження заробітної плати.
Тривалість такої відпустки регулюється медичним висновком, проте не може більше ніж до досягнення дитиною 6-річного віку. Але якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), максимальний термін відпустки — до 16-річного віку, якщо ж дитині встановлено категорію «дитина-інвалід підгрупи А», — то до досягнення повноліття. Ці норми передбачено у п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення дитиною шестирічного віку надається за заявою матері в обов\’язковому порядку за умови подання необхідних документів.
– заяви на ім\’я роботодавця чи уповноваженої особи;
– довідки за формою №080-1/о;
– свідоцтва про народження дитини.
Довідка за формою №080-1/о видається на строк від 6 місяців – з огляду на характер, перебіг захворювання дитини. Відповідно після закінчення строку, на який видана довідка, особа, яка бажає і надалі перебувати у відпустці для догляду за дитиною, повинна отримати нову довідку на новий строк.
Ця довідка може бути видана дитячими поліклініками, центрами первинної медико-санітарної допомоги, будинками дитини, закладами охорони здоров\’я, що надають амбулаторно-поліклінічну допомогу, у складі яких є дитячі відділення, де обліковується дитина.
Відпустка для догляду за дитиною віком до 6-ти років є відпусткою без збереження заробітної плати; роботодавець має повинен в обов’язковому порядку надати таку відпустку – за заявою жінки (або осіб, зазначених у ч. 7 ст. 179 КЗпПУ), у випадку, якщо дитина потребує домашнього догляду; час перебування у відпустці для догляду за дитиною до 6-ти років зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
Інформує Галина ПШЕНИЧКО
головний спеціаліст систематизації законодавства,
правової роботи та правової освіти управління реєстрації нормативно-правових актів,
правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області