Через тактику терору росії проти цивільного населення України мільйони наших співвітчизників були змушені покинути свої домівки та змінити регіон або навіть країну проживання. Перебуваючи у вразливому стані, людина стає потенційною мішенню для злочинців. Щоб уберегти громадян від зловмисників, які займаються торгівлею людьми чи сексуальною експлуатацією в умовах воєнного стану, поліція проводить спеціальний комплекс профілактичних заходів.
Здійснюючи протидію торгівлі людьми, українські поліцейські активно співпрацюють з правоохоронними органами інших країн, органами місцевого самоврядування, територіальними громадами та службами у справах дітей. Правоохоронці вивчають злочинні схеми, що виникли у період воєнного стану і пов’язані з торгівлею людьми, сексуальною й трудовою експлуатацією, незаконним усиновленням/удочерінням.
Особливу увагу співробітники поліції приділяють роботі з вимушеними переселенцями, насамперед – дітьми. Спільно із соціальними службами поліцейські відвідують їх, дізнаються про потреби, роз’яснюють можливі ризики та як їх уникнути.
Від початку повномасштабного вторгнення російських загарбників на нашу землю мільйони українців перетнули кордон із країнами Євросоюзу та Молдовою. Щоб уберегти їх від злочинних посягань, міграційна поліція проводить широку інформаційну кампанію серед громадян, які виїжджають за кордон.
Правоохоронці попереджають: торговці людьми можуть чатувати своїх жертв поблизу місць тимчасового перебування, волонтерських центрів, на автобусних і залізничних вокзалах та пропонують свою допомогу.
Щоб залишатися в безпеці, дотримуйтеся наступних правил:
• зробіть копії важливих документів і тримайте їх окремо від оригіналів. Скановані версії документів зберігайте в електронній пошті або захищених хмарних сховищах;
• у жодному випадку не довіряйте стороннім особам свої важливі документи. Виключення – представники поліції, прикордонного контролю, посольств і консульських установ, які мають службове посвідчення;
• основну суму грошей тримайте на картці, а наявну готівку розділіть на частини та зберігайте в різних місцях. Ювелірні прикраси краще зняти і сховати;
• перетинайте кордон, користуючись послугами перевірених перевізників;
• намагайтеся не залишатися наодинці та не соромтеся просити незнайомців показати документи, що посвідчують особу;
• обережно ставтеся до пропозицій незнайомих людей щодо перевезення, проживання чи працевлаштування. Заради безпеки радимо звертатися за такими послугами до офіційних осіб чи волонтерів;
• постійно підтримуйте зв’язок з рідними та близькими людьми, інформуйте їх про місце свого перебування, куди, з ким і на якому транспорті їдете, а також домовтеся про умовні сигнали («кодове слово»), якими можете повідомити, що потрапили в небезпеку;
• обов’язково володійте контактами посольства чи консульства України в країні перебування, а також організацій, які надають допомогу мігрантам.
Якщо вам у країнах ЄС потрібна допомога екстрених служб, звертайтеся за номером телефону 112.
В Україні існує безкоштовна національна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів – 527 або 0 800 505 501.
Також у меседжері «Telegram» функціонує чат-бот «Залишайся в безпеці» @stay_in_safe_ua. Через нього можна дізнатися про ризики та форми торгівлі людьми, правила безпечного працевлаштування, контакти «гарячих ліній» в Україні та за кордоном для отримання консультацій чи невідкладної допомоги.
Відділ комунікації ГУНП в Чернівецькій області