Незалежна асоціація банків України (НАБУ) пропонує передбачити механізм реалізації заставлених земельних ділянок у Тимчасовому порядку реалізації арештованого майна шляхом проведення електронних торгів. Про це говориться у листі НАБУ на адресу Міністерства юстиції України.
«НАБУ звертається з проханням про внесення змін до Тимчасового порядку в частині забезпечення реалізації земельних ділянок через електронні торги, що не тільки покращить процес урегулювання проблемної заборгованості у банківському секторі, а й сприятиме ефективнішому виконанню судових рішень в Україні», – говориться у листі НАБУ.
Свою позицію Асоціація мотивує тим, що звернення стягнення на будинок, квартиру, земельну ділянку, інше нерухоме майно фізичної особи проводиться у випадку відсутності в боржника достатніх коштів чи рухомого майна. При цьому в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належить боржнику. Разом з житловим будинком стягнення звертається також на прилеглу земельну ділянку, що належить боржнику.
Однак у Тимчасовому порядку про проведення електронні торги визначено, що арештованим майном є рухоме або нерухоме майно боржника (зокрема, крім земельних ділянок), на яке звернено стягнення і яке підлягає примусовій реалізації.
Посилаючись на цю норму, в ході значної кількості виконавчих проваджень відносно боржників банків, відділи Державної виконавчої служби не передають на електронні торги не тільки окремі земельні ділянки, що вільні від забудови, а й житлові будинки, котрі знаходяться на цих земельних ділянках.
«Таким чином, склалась ситуація, коли через неможливість врегулювати борги недобросовісних позичальників за рахунок продажу належних їм земельних ділянок, що знаходяться в іпотеці як забезпечення за кредитами, банківська система України зазнає суттєвих фінансових збитків та не може реалізувати права іпотекодержателя, встановлені чинним законодавством», – констатує НАБУ.