Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається

Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидаєтьсяНещодавно у Верховній Раді України розглядався проекту закону України « Про засади державної мовної політики» під авторством Ківалова С.В. та Колесніченка В.В.

Всім відомо що за рахунок цього законопроекту, народні депутати бажають вести другою державною мовою російську. Але гарно подавши його під соусом регіональної мови, вони самі того не розуміють, який роблять конфуз на території України.
Якщо взяти статтю 7 п. 3 з цього славнозвісного закону, а саме «Право ініціювання питання щодо застосування заходів, спрямовані на використання регіональних мов або мов меншин належить також мешканцям території на якій поширена ця мова.
У разі збору підписів понад 10 відсотків осіб, які мешкають на певній території місцева рада зобов\’язана прийняти відповідне рішення протягом 30 днів з моменту надходження підписних листів. Дії, або бездіяльність місцевої ради може бути оскаржена до суду в порядку адміністративного судочинства.»
То з цього випливає, що якщо на певній території села, селища, міста проживає більше 10% певного етносу, то вони можуть вимагати ввести їхню національну мову як регіональну мови. Представте собі: в одному районному центрі проживають 50% українців, 15 % росіян, 15 % румун, 10% угорців, 10% болгар. Чи не здасться вам казусом що в цьому районі державною мовою буде українська, а регіональних буде аж чотири: російська, румунська, угорська та болгарська. Якщо дана ситуація повториться в кожному регіоні — то що буде з українською мовою?
А зараз давайте проаналізуємо мовне питання на теренах Чернівецької області. Відповідно до перепису населення 2001 року, та статистики на теренах Чернівецької області проживає:
1) Українці — 75 %.
2) Румуни — 12,5 %,
3) Молдавани — 7,3 %,
4) Росіяни – 4,1 %.

Виходить, що по всій території Чернівецької області потрібно вводити регіональною мовою румунську. Але румуни і так кричать, що Буковина, Чернівці — це маленька Румунія, то зараз руками народних обранців ми зробимо Румунії подарунок у вигляді регіональної мови. Якщо взяти до уваги районні центри Чернівецької області та їхній етнічний склад, то виходить, що українці масово проживають в більшості районних центрах області окрім Герцаївського району (там перевага за румунами 91,5 %) та Новоселицький район ( де масово проживають молдавани 57,5 %). Окрім цього регіональною румунську мову зможуть ввести в таких районних центрах як Герцаївський, Глибоцький, Сторожинецькький район, молдавська мова буде регіональною в Новоселицькому районі, а російська в м. Новодністровськ та м. Чернівці, де більше 10 % населення назвало себе росіянами. Одже маючи суперечки зараз з Румунією за територіальним питанням, то після прийняття цього закону будемо мати ще одну — мовну.
Ось такий подарунок готує влада своїм виборцям та всій Україні. І такі проблеми по всій Україні, мало того, що весь Схід та Південь буде мати регіональною російську мову, а Крим ще на додачу кримськотатарську, Одеська область болгарську, місцями — гагаузьку та молдавську, Закарпаття — угорську, русинська та місцями румунську.
Так ось що чекає нашу Україну: замість однієї мови буде багатомовність.
На кінець хочу звернутись до народних депутатів України прислів\’ям «Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається». Шановні депутати, якщо Вам соромно розмовляти українською мовою, то складіть з себе повноваження народних обранців, бо ви не гідні ними бути.

Віталій Тельпов