Буковинська Мацеста: шанс на відродження?

Буковинська Мацеста: шанс на відродження?На базі Брусницької водолікарні відновного лікування, що у Кіцманському районі, вже невдовзі планується створити сучасний медично-курортний заклад такого ж спрямування за рахунок коштів іноземного інвестора. Про це повідомив директор Чернівецького регіонального центру з інвестицій та розвитку Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України Борис Деркач. Він переконаний, що лише інвестиції здатні допомогти цій буковинській перлині надійно звестися на ноги, аби лікування хворих відповідало сучасним європейським вимогам.

— Інформація ця вже обговорювалася понад 2 роки, тож відрадно, що врешті вкласти кошти в оздоровницю зголосився серйозний інвестор, — каже Борис Євгенович. — Це кіпрська компанія «Енгром Консалтінг Лімітед», котра вже має в Україні солідний бізнес, в тому числі й у медичній галузі.

Між тим, далеко не всі депутати обласної ради погоджуються з пропозицією саме цього інвестора. Вони не довіряють «офшорній фірмі» й намагаються якомога більше дізнатися про неї та її досвід участі у схожих проектах. Занепокоєні і соціально незахищені категорії буковинців – інваліди, пенсіонери, котрі чи не щороку лікувалися у «Брусниці» та завдяки цілющим властивостям води і професійності тамтешнього персоналу долали свої недуги.

— Я навіть не можу уявити свого життя без лікування у цьому санаторії, — каже ліквідатор аварії на ЧАЕС Іван Ливинчук. — Ніяк не можу зрозуміти, чому почасти державні кошти викидаються на вітер, а для фінансування такого потрібного лікувального закладу їх не знаходять. Не дай, Боже, «Брусницю» приберуть до приватних рук та виженуть звідти простих людей. Ми будемо боротися!

Попри всі «за» і «проти», проект рішення стосовно реорганізації буковинської Мацести в ТзОВ із залученням інвестора вже з 24 квітня розміщено на сайті обласної ради, тому, скоріш за все, на черговій сесії він буде проголосований. Згідно з проектом, 25% статутного капіталу товариства залишається обласній раді, а 75% складає частка участі у статутному капіталі компанії «Енгром Консалтінг Лімітед».

Таємничий інвестор, що зголосився вкладати кошти у водолікарню, за інформацією Бориса Деркача, – Арон Майберг, котрий нещодавно уже надав спонсорську допомогу чернівчанам – мільйон євро – для відновлення синагоги по вулиці Садовського. До того ж, за його словами, інвестор розуміє, що бізнес цей напряму торкнеться соціальної сфери, і це його зовсім не лякає …

Боляче говорити про долю санаторію і його засновнику та невтомному незмінному керівнику, Заслуженому лікарю України Дмитру Іллічу Бойку.

— Десь же треба шукати виходу з ситуації, аби «Брусницю», котра має такі цілющі джерела, не спіткала доля, до прикладу, Чернівецької водолікарні, – говорить лікар. — Або ж санаторіїв у Щербинцях, Клинівці, котрі закрили та розікрали. Чи варто казати й про дитячий санаторій у Старій Жадові, де дітки, що перенесли хворобу Боткіна (жовтяниця, — Н. Б.), лікували печінку – чиновники знищили й закрили і цей надважливий заклад. А «Брусниця» — моє дітище. Я розумію, що йде час, що довго працювати не буду, але прагну, щоб, коли вже вийду на пенсію, санаторій процвітав.

Бо, переконаний керівник оздоровниці, такої цілющої води більш ніде в Україні немає, хіба лишень у сочинській Мацесті, і то вода у Брусниці має значно більше лікувальних властивостей. «Брусниця» вже фінансувалася з держбюджету, однак останнім часом не мала ніякого розвитку. Досі там нема магнітно-резонансного томографа, лабораторії, а задля якісного лікування слід постійно спостерігати за перебігом хвороби.

— Ми здійснюємо підводне витягування хребта і не маємо змоги слідкувати за цим на рентгенапаратах, тож лікування фактично є заочним. Позитивні наслідки – це досвід та багаторічна співпраця з обласним діагностичним центром, до якого кожних 2-3 дні ще треба дістатися. Ми відчували скруту, доводилося постійно «жебрати» – хворі змушені були вносити «благодійні» кошти, а хіба це правильно?

Саме тому на нарадах колективу неодноразово обговорювалось питання реорганізації. Аби зекономити кошти, люди погодилися навіть працювати на чверть ставки і дійшли згоди покликати інвестора. Аби «Брусниця» не припинила своєї діяльності та продовжувала надавати допомогу тим, хто цього потребує. Ймовірно, колись стане таки вона другим Трускавцем, де хворі отримуватимуть багатопрофільне лікування та матимуть цивілізовані умови. Ймовірно…

Трудовий колектив знає, що інвестор – колишній чернівчанин (його представники вже приїжджали на Буковину), має бізнес у різних країнах. Отож всі сподіваються, що «підстави», як з місцевими бізнесменами, не буде. Адже на території санаторію є приватний 4-поверховий корпус, через приватність якого та безкінечні ремонти уже впродовж 6 років не мають змоги оздоровлюватися 120 хворих. То, може, прокуратурі слід перевірити законність цієї приватизації, як це було із «Зеленими пагорбами», до прикладу?

Нині оздоровниця функціонує, хоча процес реорганізації проходить нелегко. Недоброзичливці поширюють чутки, що «Брусницю» вже закрили, знищили. Насправді ж довелося лише ненадовго припинити прийом хворих та здійснити ремонт приміщень. У цьому дуже допоміг підприємець з Івано-Франківщини. Завдяки йому значно поліпшилися тутешні умови перебування, а путівка на 21 день вартує всього 2800 гривень.

Як переконує директор Чернівецького регіонального центру з інвестицій та розвитку, із запланованих на майбутнє 170 ліжок 30-40 будуть призначені для оздоровлення саме незахищених верств населення. Умови перебування цих хворих забезпечить інвестор, лікування ж оплачуватиме соцстрах.

Основним регламентуючим документом стане інвестиційна угода між облрадою та інвестором, сума інвестиції, за словами Бориса Деркача, складе 16 млн. грн.

Можливо, мрії людей – і працівників, і хворих — про сучасний бальнеологічний санаторій стануть реальністю. І буковинська Мацеста надалі служитиме тим, хто не може без неї обійтися. Лише б чиновники дотримали свого слова.

Наталія БРЯНСЬКА