Пільгова ціна на газ для українців складе 3,6 тис. грн за 1 тис. куб. м. Таким чином, щомісячний платіж збільшиться до близько 720 грн. Ті, хто не вкладеться в ліміти, будуть платити ринкову ціну – мінімум 7178 грн. за 1 тис. кубів.
Тарифи на газ для населення з 1 квітня підвищать майже в чотири рази, до 3,6 тис. грн за тисячу куб. м, пише Алла Єрьоменко в статті \”У скільки обійдуться громадянам кредити МВФ?\” на сайті ZN.UA.
Причетні до переговорів з МВФ чиновники не говорять про конкретні тарифи у гривневому обчисленні, так як ціни і тарифи має встановити національний регулятор – НКРЕКП. Нацкомісія зробить це найближчим часом, так як за домовленістю з МВФ нові тарифи повинні застосовуватися з 1 квітня.
Проте основні цифри вже узгоджені урядом Яценюка в готовому до підписання Меморандумі з МВФ.
На природний газ планують встановити дві ціни – так звану пільгову і ринкову.
Пільгова ціна – 3,6 тис. грн за 1 тис. кубометрів. Вона діятиме для домогосподарств, споживання природного газу якими не перевищить річний ліміт в 2,4 тис. кубометрів. Помножимо 2,4 тис. кубометрів на ціну (на 3,6 тис. грн) і отримаємо 8,64 тис. грн річного платежу. В місяць виходить близько 720 грн.
Сьогодні одне домогосподарство в середньому платить за газ 100-120 грн. Якщо газ використовується тільки для приготування їжі, то оплата від 20 до 35 грн на місяць – залежно від наявності або відсутності лічильника газу (подивіться у свої платіжки). Вже зрозуміліше, в тому числі і те, що далеко не всім такі суми по кишені. Але це лише приказка.
Для тих домогосподарств, які не вкладуться в ліміт споживання 2,4 тис. кубометрів газу в рік, передбачено різке підвищення ціни – мінімум до 7178 грн. за 1 тис. кубометрів понадлімітного газу. Це і буде друга – ринкова ціна на газ для домогосподарств. Додамо до цієї ціни обов\’язкові податки, вартість транспортування газорозподільними мережами (облгазами) – і ринкова ціна для споживачів автоматично збільшується до понад 10 000 грн за 1 тис. кубометрів.
Важливе уточнення: ринкова ціна газу торкнеться в першу чергу власників великих квартир та приватних будинків. А також практично всіх жителів приватного сектору, насамперед у сільській місцевості, які використовують природний газ для опалення житла. Повсюдна газифікація населених пунктів України зіграла на цьому етапі злий жарт…
Втіхою може бути те, що в опалювальний сезон (це п\’ять місяців у році) для тих домогосподарств, які використовують газ для опалення (не централізовано, а самостійно), планують передбачити щомісячний ліміт – 200 кубометрів газу за фіксованою ціною на кожного члена сім\’ї (домогосподарства). Буде це пільгова ціна 3,4 тис. грн за 1 тис. кубометрів, поки достеменно невідомо. Але все, що такі домогосподарства спалять понад ліміту, належить оплачувати за ринковою ціною, тобто 10 000 грн за 1 тис. кубометрів. Згодом дорожче.
Ринкова ціна на газ прив\’язана до ціни імпортованого в Україну природного газу. І, очевидно, імпортованого не тільки \”Нафтогазом України\”. У лютому НАК закуповує, наприклад, самий дорогий російський газ за 329 дол. за 1 тис. кубометрів (з урахуванням 100 дол. знижки, що діє до 31 березня в рамках брюссельського \”зимового пакету\” домовленостей), в Європі – дешевше 300 дол. за 1 тис. кубометрів. За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Україна імпортувала газ в січні в середньому по $ 358,7. Якщо розділити ринкову \”эМВээФовскую\” ціну – 7178 грн. за 1 тис. кубометрів на 25 грн (курс грн/дол.), то виходить, що ринкова ціна прив\’язана до ціни імпортного газу 242 дол. за 1 тис. кубометрів. Таку ціну очікують на газоторгових майданчиках Європи влітку…