Уже впродовж 9-ти довгих місяців біля будівлі суду тут, у райцентрі, стоїть Майдан. За цей час новоселиччани зняли таки з посади багаторічного та несправедливого, за їхніми ж словами, вершителя людських доль – голову суду Миколу Дутку. Розгорнутий намет, який мало коли пустує, та складені біля порога будинку Феміди стосиками шини, готові запалати будь-якої миті, грізно нагадують владоможцям, хто у місті справжній господар.
Забиратися звідси ініціативна група не думає, бо попереду, як самі кажуть, ще багато справ. Не лякає новоселиччан навіть зима – попри сподівання районного керівництва, що з її настанням люди мерзнутимуть та помалу самі полишать наспіх облаштоване «протестне» приміщення.
— З обранням нового головного судді краще у нашому містечку, на жаль, не стало, — розповідають Юрій та Леся Томік, Соня Доскалова, Ада Корній, Ауріка Ворнічеса, Людмила Вістоцька, Володя Вальчук та інші. – Річ у тім, що новий голова суду – учень колишнього, і тому практично всі рішення приймає, як скаже «шеф»…
Однією з критичних у Новоселиці є ситуація на місцевому ринку, де давно вже «править» його директор Володимир Москалюк. Він зовсім не рахується з думкою підприємців-співвласників, а нав’язує тут всім свої порядки. Дійшло до того, що цей чоловік змушує працівників платити мало не за повітря, вважаючи за парканом ринку його також своїм. Як і землю, на яку незаконно, як стверджують люди, отримав свого часу документи. Бо де ж це видано, аби магазини належали підприємцям, а земля під ними – директору?… Москалюк, мовляв, вимагає тепер плати за цю землю, і вони платять! Збирає «дань» навіть за те, що підприємці дістаються свого робочого місця доріжками, які, мовляв, теж йому належать. Навіть до суду позивався з цього приводу. А ще вимагає гроші за вивіз сміття, яке насправді й не вивозиться, а, ймовірно, спалюється вночі. За охорону павільйонів, представлену почасти п’яненьким чоловічком.
Скільки вже разів вони не зверталися до Феміди, аби врешті розібратися із землею, мати можливість облаштувати у власних магазинах розетку чи вимикач – суд або вперто підтримує директора, або з різних причин переноситься почасти на невизначений строк. А недавно новоселиччани подали позов на міську очільницю Марію Нікорич, котра не захотіла надати їм відповідь, яким чином земля потрапила до рук Москалюка. Суд закінчився… нічим. Прокурор району також реально не допомагає. Відкрив провадження та замовив земельну експертизу, бо недавно, мовляв, з’ясувалося, що Москалюк незаконно придбав землю на ринку. (Підприємці купили магазини та отримали на них документи у 2007 році, а міська рада дозволила йому оформити державний акт на землю під їхніми магазинами у 2008 році.) Експертиза затягується – то не вистачає необхідних документів, то ще чогось… А без експертизи справу про землю до суду передавати не можна. До речі, подало позов до суду також, за словами новоселицьких підприємців, і «Чернівціобленерго» — аби на ринку продавці мали світло, компанія мусить протягнути ЛЕП та укласти з ними угоди. Москалюк на територію ринку не пускає нікого, бо йому вигідно, аби платили саме йому. До всього, працівники точно знають, що платить директор постачальній компанії значно менше, ніж ринок споживає. Особливо ж, коли йдеться про зимовий період…
Зараз чи не всі невирішені спірні питання застрягли у суддівських коридорах – Москалюк, з’ясовується, виписався з попереднього місця проживання та тепер вимагає, аби суди відбувалися за адресою його нової реєстрації. Люди здогадуються – знову, мовляв, підказав Дутка, як відтягнути час…
Підприємці твердо запевняють, що з Майдану не підуть. Навпаки – вони посилюють свою боротьбу за нове життя. Попри заборону міської очільниці не виходити туди, бо там, на новоселицькому Майдані, їй ввижаються наркомани та заледве не маніяки. Попри залякування заступника військового комісара району негайно забрати в армію непокірних та їхніх дітей. Бо для чого тоді проливалася кров у боротьбі з якуковським режимом, якщо досі нічого не змінилося? Для чого жертвують власним життям там, на Сході, найкращі сини і доньки України – в тому числі й їхні друзі та земляки – Іван Попадюк, Олег Істратій, Діма Корній? Нещодавно створена громадська рада при райраді Новоселиці мусить допомогти землякам вибратися з прірви. Нею вже розіслані меседжі про те, що відбувається у їхньому райцентрі, до владних інстанцій. І терпіння, і мирні методи протесту наразі вичерпуються. А що буде, коли настане край народному терпінню?
Наталія БРЯНСЬКА