Київ, Україна – Український президент погодився на прямі переговори з російською стороною у Стамбулі. Він заявив, що чекатиме там Володимира Путіна у Туреччині в четвер, 15 травня. Також Зеленський наголосив, що від завтра має наступити режим тиші.
«Ми чекаємо від завтра припинення вогню — повне і тривале, щоб дати необхідну основу дипломатії. Немає сенсу затягувати вбивства. І чекатиму на Путіна в четвер у Туреччині. Особисто. Сподіваюсь, що росіяни цього разу не шукатимуть причин, чому вони не можуть», — йдеться у дописі Володимира Зеленського у Х, який він опублікував надвечір неділі 11 травня.
Менш ніж за годину до цього американський президент Дональд Трамп у своїй соцмережі Truth Social, заявив, що Україна має погодитися на зустріч у Стамбулі. Таким чином, пояснив він, українська влада зможе з’ясувати, можлива угода із Кремлем. Якщо ні, то, за словами Трампа, європейські лідери та США будуть розуміти ситуацію і зможуть діяти відповідно.
«Я починаю сумніватися, що Україна укладе угоду з Путіним, який надто зайнятий святкуванням перемоги у Другій світовій війні, яку було б неможливо виграти (навіть близько!) без США. ЗУСТРІЧАЙТЕСЯ ЗАРАЗ!!!», — написав очільник Білого дому.
Передісторія
У суботу, 10 травня, після саміту «Коаліції охочих» у Києві, у якому взяли участь 35 країн, Україна разом із союзниками — Францією, Німеччиною, Великою Британією, Польщею — закликали Росію до безумовного припинення вогню на 30 днів. У спільній заяві говориться, що початися воно має з понеділка, 12 травня.
Американський президент Дональд Трамп, з яким учасники «Коаліції охочих» провели телефонну розмову до засідання та після нього, підтримав ініціативу.
В ніч на 11 травня Володимир Путін виступив із промовою. Він не відреагував на заклик про режим тиші з понеділка, натомість запропонував відновити прямі переговори між РФ та Україною в Стамбулі 15 травня.
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що Анкара готова «зробити все можливе, включаючи проведення переговорів», для забезпечення припинення вогню та тривалого миру.
Союзники України в ЄС (Франція, Німеччина, Польща), а також США, від імені яких виступив спецпосланник Трампа Кіт Келлог, у відповідь на пропозицію Путіна зазначили, що перед переговорами про мир необхідно припинити вогонь.